אודות

אתר הקרן למדעי הרוח הוא זירה העוסקת במדעי הרוח בישראל מזוויות שונות, מתוך רצון להעלות על סדר היום את סוגיית מצב מדעי הרוח, את השפעתם על החברה ואת החשיבות של שימור מעמדם. 

 

האתר, מיסודם של יד הנדיב ומרכז זלמן שזר, מגיש את פירות המחקר של קבוצות המחקר של יד הנדיב ואת פועלן בשנים האחרונות. לצד העיסוק בקבוצות המחקר, האתר כולל כתבות דעה (פוסטים) על מחקרים עכשוויים, דעות על מצב מדעי הרוח ועל הממשק של מדעי הרוח והחברה הישראלית. מאגר הפוסטים מתעדכן מדי שבוע והוא מביע את הכיוונים העכשוויים אליהם צועדים מדעי הרוח ואת הסוגיות הנוגעות לאלה העוסקים בעולם זה.

 

בנוסף, כולל האתר מבחר מאמרים סרוקים בתחומי דעת שונים לעיון חופשי. כמו מאגר הפוסטים, גם המאמרים מתעדכנים מעת לעת ומנגישים לקהל הרחב את פירות המחקרים החדשים והעכשוויים.

לצד אלה, האתר כולל קולות קוראים הנוגעים לכנסים, למלגות, למשרות, לסדנאות ולימי עיון.  

 

באתר מופיע גם דו"ח מדעי הרוח השנתי הפורש את מצב התחום בישראל תוך התייחסות לאוניברסיטאות ומכללות שונות, לתיכונים ולשוק התעסוקה. 

 

 

 

הקרן למדעי הרוח נוסדה בשנת 2008 והיא פרי יוזמה משותפת של יד הנדיב והועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. עד כה הקרן חילקה מענקים לתוכניות במדעי הרוח בסך של כ50 מיליון ₪. מטרת הקרן היא להביא לשיפור באיכות ובהשפעה של לימודי מדעי הרוח באוניברסיטאות בישראל.  הקרן תומכת, באמצעות תהליך הגשה פתוח ותחרותי, בתוכניות לימודים ובפעילות אקדמית שיש בהם פוטנציאל להשפיע לטובה על נושאים מהותיים להמשך החיוניות ארוכת הטווח של מדעי הרוח בישראל, ובכלל זה:

  • הגדלת המשאבים המופנים לתחומי לימוד באמצעות שיתופי פעולה בין-מוסדיים.
  • עידוד גישה לאומית ארוכת טווח לפיתוח מדעי הרוח במוסדות להשכלה גבוהה
  • שיפור איכות ההוראה ומידת ההשפעה של לימודי מדעי הרוח בתוך המוסדות האקדמיים.

 

הקרן מנוהלת בידי ועדה אקדמית בינלאומית. מינוי חברי הוועדה נעשה על ידי ות"ת, יד הנדיב, והאקדמיה הישראלית הלאומית למדעים.

חברי הוועדה הנוכחיים הם:

  • פרופ' אביגדור שנאן –יו"ר (פרופ' אמריטוס לספרות עברית, האוניברסיטה העברית)
  • פרופ' יוחנן פרידמן (שפה וספרות ערבית, נציג האקדמיה למדעים)
  • פרופ' פיטר מילר (דיקן, Bard Graduate Institute)
  • פרופ' הארייט צוקרמן (אונ' קולומביה)
  • פרופ' מרתה סנדוייס (פרינסטון)
  • פרופ' פרדי רוקם (פרופ' אמריטוס לתיאטרון, אונ' תל אביב)

פרטים על הגשת בקשת מענק לקרן ניתן למצוא באתר המועצה להשכלה גבוהה.

 

 

אתר הקרן למדעי הרוח הוקם בשיתוף מרכז שזר

 

מרכז זלמן שזר הוא תאגיד ממשלתי שמטרתו לקדם את חקר תולדות העם היהודי ולטפח את התודעה ההיסטורית היהודית.

המרכז פועל למעלה מארבעים שנה ברוחו של נשיא המדינה השלישי זלמן שזר, איש רוח וספר, ומטרתו להפיץ את הידע על אודות העבר היהודי בישראל ובתפוצות לקהל רחב ומגוון.

 

המרכז מקיים קורסים, ימי עיון, כנסים וסדנאות במגוון תחומים הקשורים לתולדות ישראל.

הוצאת הספרים של מרכז זלמן שזר היא ההוצאה המובילה בישראל לספרי מחקר ועיון בהיסטוריה יהודית ומביאה לקהל הרחב את המחקרים החדשים בתחום זה.

 

מרכז זלמן שזר מעודד צעירים ובני נוער להתמקצע ולעסוק בתחומי ההיסטוריה של עם ישראל ומסייע לחוקרים בשלבים שונים של פעילותם האקדמית באמצעות מלגות ופרסים. פעילות המרכז כוללת כתיבת ספרי לימוד, הענקת פרסים ומלגות וארגון פעילויות מיוחדות לבני נוער ולמורים.

 

מרכז זלמן שזר, בית להיסטוריה יהודית